Tomi Land - kino azjatyckie i filmy sztuk walki
login: hasło:

 





One Armed Swordsman
 
tytuł oryginalny:Dubei dao
inne tytuły: Du Bi Dao
rok:1967
reżyser:Chang Cheh
kraj:flaga Hong Kong  
gatunek:wu xia
ocena:
Średnia ocena: 0/10 (il. głosów: 0)
 
OBSADA
aktorrola
OPIS

Zostawiając z tyłu nawet "Come Drink with Me" King Hu, "The One-Armed Swordsman" Chang Cheh jest jednym z najbardziej znaczących filmów wuxia w historii Hong Kongu. Jednym ciosem Chang przywrócił prymat mężczyzn w gatunku zdominowanym przez kobiety i ustanowił nowy, brutalny poziom przemocy zainspirowany japońskim kinem chambara oraz filmami Sama Peckinpaha.

Film był wielkim hitem w Azji, gdzie stał się pierwszym obrazem z Hong Kongu w box office, który zarobił milion dolarów. Było to spowodowane po części jego dużą popularnością wśród młodzieży, która bez wątpienia odpowiadała na mocny w obrazie temat alienacji w czasie, kiedy na całym świecie czuło się przepaść międzypokoleniową.

Po występach w szeregu wczesnych filmów o szermierzach autorstwa Chang Cheh, były pływak Jimmy Wang Yu wypłynął na "One-Armed Swordsman" jako panujący w regionie gwiazdor sztuk walki i utrzymał tę pozycję do czasu, kiedy Bruce Lee przyszedł w 1971 r. Choć całkiem atletyczny Wang Yu nie był znany jako artysta sztuk walki i jak pokazuje ten film, siła jego wykonania spoczywa głównie w jego postawie i nastawieniu, niż w zawiłej choreografii ruchów.

Szermierka w filmie Changa została opracowana przez wschodzące talenty Lau Kar Leung i Tang Chia. Jest o wiele lepsza niż większość akcji widzianej w filmach tamtego okresu, jednak wciąż wciśnięta w sztywne ramy teatralności charakterystyczne dla okresu sprzed lat 70-tych XX w. Pojedynki sprawiają radość dzięki widocznej energii i kreatywności. Entuzjaści starej szkoły na pewno docenią możliwość zobaczenie młodego Lau Kar Leunga w imiennej roli, jako jednego z głównych bandytów.

Pojedyncza największa scena obrazu to moment, w którym Wang Yu staje twarzą w twarz z bandytami przy przydrożnym stoisku z herbatą. Po części jest to nawiązanie do słynnej konfrontacji w herbaciarni w "Come Drink with Me", nakręconej rok wcześniej, ale dodaje kinetycznej brutalności i charakteru twardziela rzadko widzianego i rozpowszechnionego tylko w antykach Bruce`a Lee. Tę scenę zalicza się do jednej z największych w historii filmu sztuk walki.
 

żródło:  http://www.kungfucinema.com

dodał:  Piter

ZOBACZ TAKŻE:  Come Drink With Me | Touch Of Zen | Enter The Dragon | Big Boss | Zatoichi |
GALERIA


TRAILER
© 2006 Tomi Land.    All Rights Reserved.    Created by  Tomi Fu , M. Juchnicki