01. Power and the people - Władza i ludzie
Dokumentaliści przedstawiają nowe oblicze Państwa Środka. W pierwszej części serialu prezentują trudną koegzystencję zasiedziałych od pokoleń tureckich muzułmanów i ludności napływowej w prowincji Xinjiang w północno-zachodnich Chinach oraz konflikty w przejętym przez Chiny w 1949 r. Tybecie. Rodowici Tybetańczycy zostali zepchnięci przez przybyszów na margines. Po zbudowaniu linii kolejowej w jednym z najbardziej niedostępnych terenów na świecie liczba przyjezdnych znacznie wzrosła. Komunikacja sprzyja rozwojowi gospodarki i turystyki.
02. Women of the country - Kobiety
W tym odcinku autorzy ukazują sytuację kobiet w coraz bogatszych i potężniejszych Chinach. Owa potęga jest jednak w znacznej mierze oparta na źle opłacanej i ciężkiej pracy pań. Po masowych wyjazdach mężczyzn do miast stanowią one dwie trzecie siły roboczej na wsi. Dzięki ich harówce rzesze synów i braci mogą opłacić naukę na wyższych uczelniach. Nie wszystkie chińskie kobiety akceptują taki tryb życia. Wiele z nich również decyduje się wyjechać do miasta w poszukiwaniu pracy. Nie mają kwalifikacji, więc muszą się godzić na marnie opłacaną pracę w przędzalniach, szwalniach, wytwórniach sprzętu elektronicznego lub fabrykach zabawek.
03. Nature - Skażenie środowiska
Intensywny rozwój przemysłu w Chinach powoduje degradację środowiska naturalnego. Z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż pięć znajduje się właśnie w tym kraju. Miejscowe elektrownie węglowe emitują więcej szkodliwych gazów niż jakiekolwiek inne państwo. Zgodnie z oficjalnymi danymi aż 116 milionów Chińczyków wdycha powietrze niebezpieczne dla zdrowia. Problemy skażenia środowiska naturalnego przekraczają zresztą granice państw. Jedna trzecia populacji ziemskiej czerpie wodę z chińskich zasobów. Kwaśne deszcze spadają na Koreę i Japonię.
04. Freedom and justice - Wolność
Autorzy zastanawiają się czy Chiny są krajem swobód obywatelskich i jak traktowana jest przez państwo prawo do wolności wyznania. Największym Kościołem katolickim w Pekinie jest Xishiku. Jego zwierzchnikiem nie jest jednak papież, lecz Chińska Partia Komunistyczna. Wyznacza ona m.in. powoływanie i odwoływanie księży, monitoruje druk oraz dystrybucję Biblii. Do oficjalnie zatwierdzonych wyznań należy ok. 20 milionów Chińczyków. Ok. 40 milionów wyznaje po cichu religie, których nie ma w oficjalnych rejestrach. Nie są one jednak mile widziane przez władze. Żadna grupa społeczna nie może unikać kontroli.
dodał: Tomi Fu